fbpx
Automobili

Zamišljeno oživljavanje Toiote Celica – sa vodećim modelom GR

Sa Toiotinim Gazoo Racing (GR) ogrankom za performanse koji je sada čvrsto uspostavljen, bilo bi neozbiljno da divizija počiva na lovorikama.

Sa proizvodima sa pogonom na zadnje točkove kao što je vodeći model GR Supra i GR86 koji je fokusiran na rukovanje, zajedno sa hot heč heč-ovima visokih performansi – kao što je GR Iaris inspirisan relijem, a uskoro i praktičnijom (ali ne manje moćnom) GR Corollom – GR portfolio izgleda prilično debeljuškasto.

Još uvek postoje brojne praznine u asortimanu proizvoda – od kojih su neke u Japanu popunjene svime, od GR-podešenih kei automobila do monovolumena. Međutim, na globalnom nivou, ovde u Drive-u smo osetili da Tojotinom odeljenju sportskih automobila treba trio stvarnih sportskih automobila – otvarajući vrata kupeu između GR86 i GR Supra.

Kao i kod poslednje generacije Celica, naša ponovo zamišljena Celica iz 2022. (koju je zamislio Theophilus Chin) počinje sa pozajmljenom Corolla platformom – možda ne najuzbudljivijom početnom tačkom, ali sa mnogo potencijala za podešavanje kao deo Toiotine modularne TNGA porodice šasija.

Ta modularnost otvara vrata brojnim opcijama za pogon. Opet, gledajući u prošlost, ima mesta za motore iz Corolle i Camrija, što znači minimalne 125kV i 152kV osnovne melodije motora od 2,0-litarskih i 2,5-litarskih automobila donatorskih automobila.

Za Australiju bi 2,5-litarski motor bio odlična osnovna ponuda, sa Camri-jevim 2,5-litarskim hibridom kao ‘vodećim’, podešenim da razvije najmanje 170 kV – sa, nadamo se, razvojnom prostorijom da se upari sa manuelnim i konvencionalnim automatskim, umesto Camrijevih manje uzbudljivih 160 kV sa CVT-om.

Budući da je Celica, i da ne bi doveo u pitanje potpuni halo status Tojotinih kupea sa pogonom na zadnje točkove, pogon na prednje točkove će ostati. Vrući automobili sa prednjim pogonom predstavljaju posebnu radost – plus Celica platforma je spremna za rad sa nezavisnim zadnjim vešanjem sa dvostrukim prečnikom.

Umesto da pocepa pravilnik i počne od nule, naša osma generacija Celica nastavlja tamo gde je uglati automobil sedme generacije stao. Slično niskog profila, sa evolucijom trouglastog fara od ranije.

I dalje karoserija sa liftom, još uvek niska i elegantna, ali sada sa više horizontalnih elemenata koji se nalaze na Toiotinim mainstream modelima.

Tanka rešetka sa prorezima podseća na poslednju Celicu, dok usis na prednjem braniku povezuje sa aktuelnom Corollom.

Duž bočnih strana nalaze se naduvani lukovi točkova, koji pokazuju proširene prednje i zadnje tragove, sa prednjim štitnicima sa ventilacijom, i uzdižućim linijama karoserije i pragovima koji daju svrsishodan osećaj kretanja, čak i kada stojite u mestu.

Zadnji deo ističe ploču zadnjeg svetla inspirisanu podupiračima koja obavija zadnje uglove automobila, sa LED osvetljenjem i ukrasima na braniku u stilu ventilacije koji naglašavaju dizajn kretanja napred.

Koliko god nova Celica sa prednjim pogonom mogla biti upečatljiva, to je samo početna tačka. Pravi halo automobil primljene Celica serije bi morao biti GR Celica, nadovezujući se na legendu započetu sa GT-Four Celicas modela četvrte, pete i šeste generacije.

Za 2022. GR Celica će preuzeti poznati 1,6-litarski trocilindrični motor ‘G16E-GTS’ sa turbo punjenjem od GR Iarisa i GR Corolle. Kao i ovi vodeći modeli, Celica bi takođe dolazila sa šestostepenim manuelnim menjačem sa bliskim odnosom i varijabilnim GR-Four pogonom na sva četiri točka.

Izlasci za GR Celica mogu samo da budu vrhunski, tako da bismo želeli da vidimo najveći izlazni motor od 220 kV iz GR Corolle, sa 390 Nm snage od GRMN Iarisa. Slično, Torsen diferencijali sa ograničenim proklizavanjem napred i pozadi, „kružno“ vešanje i kovane aluminijumske felne ne mogu se pregovarati.

Spolja, identifikovali smo niz Celica halo elemenata koje smo jednostavno morali da imamo: GR-ekskluzivni stepenasti centralni usis vazduha, uvećani otvori za ventilaciju iza prednjih točkova, trio funkcionalnih izduvnih vrhova GR Corolle, ST205 GT-Four-inspirisan poklopac za haubu i, naravno, GR-jeva ikona Frosted Vhite farba.

Nažalost, za sada nema naznaka da će Toiota staviti u proizvodnju novu Celicu, a kompanija će se umesto toga zadovoljiti modelima GR86 i GR Supra. Možemo da sanjamo…

Povezani Clanci

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button