fbpx
Automobili

Teslini vozači koji koriste autopilot Manje gledaju studijske emisije MIT -a

Svaka vest sa Teslinim naslovom privlači pažnju. Stoga ne čudi što se čini da rušenja koja uključuju funkciju „Autopilota“ kompanije dobijaju više vesti od onih drugih proizvođača.

Nova studija je sada dala podatke o ponašanju vozača koji koriste autopilot. Njegov zaključak može izgledati očigledan: Sklanjaju pogled sa puta duže i češće nego kada ga ne koriste. To jest, kada Tesla putuje zadatom brzinom, ali se drži unutar oznaka trake i bezbedne udaljenosti od automobila ispred sebe, pažnja vozača može – i hoće – da odluta.

Studiju, objavljenu u časopisu Accident Analisis & Prevention, napisala su četiri istraživača sa Agelab -a sa Tehnološkog instituta u Masačusetsu, multidisciplinarnog istraživačkog programa koji radi na poboljšanju kvaliteta života starijih ljudi. Istraživači su stvorili model zasnovan na zapažanjima fokusiranja oka vozača pre i nakon što su isključili Autopilot u 290 zasebnih slučajeva. Rad je naslovljen “Model za naturalističko ponašanje u pogledu isključivanja Tesla autopilota.”

Njegov zaključak je oštar: Kada je Autopilot bio aktivan, „vozači su manje gledali na putu i ​​više su se fokusirali na područja koja se ne odnose na vožnju, u poređenju sa nakon prelaska na ručnu vožnju“. Štaviše, duže vreme koje su vozači proveli gledajući daleko od puta ispred sebe „nisu nadoknađeni dužim pogledima unapred“ kada su se vratili da posmatraju put.

Napredni sistemi za pomoć vozaču (ADAS) godinama su sa nama. Jedan od prvih bio je prilagodljivi tempomat – koji je zahtevao od vozača da upravljaju automobilom, ali im je dozvolio da skinu noge s pedala. Automatsko kočenje u nuždi i aktivna kontrola trake (pomoć pri zadržavanju trake) sada su dostupni u mnogim vozilima na putu, zajedno sa upozorenjima na mrtvi ugao, zadnjim kočenjem u unakrsnom saobraćaju za parkirališta i nizom drugih takvih funkcija. Kao što je AAA primetila u istraživačkom radu pre tri godine, ovi sistemi bi zajedno mogli da spreče 40 odsto nesreća, 27 odsto povreda i 29 odsto smrti ako su ugrađeni u svako američko vozilo.

Lukav deo dolazi kada su pojedinačne funkcije ADAS -a integrisane u sistem koji nudi mogućnost automobilu da se duže vreme vozi po autoputevima bez intervencije vozača. Krajnji cilj je mogućnost „ruke dalje“, kao i postojeća sposobnost „nogu dalje“. Ali ako vozači ne moraju da koriste ruke ili noge za vožnju, kako da osiguramo da ostanu dovoljno pažljivi da ponovo preuzmu kontrolu kada automobil mora da vrati kontrolu jer njegovi algoritmi ne znaju šta da učine sa novim podacima senzora?

“Svi hands-free sistemi koji dolaze na tržište-uključujući GM-ov Super Cruise, Fordov BlueCruise, Nissanov ProPilot 2.0-koriste infracrvene kamere za praćenje položaja vozačeve glave i pogleda”, objasnio je Sam Abuelsamid, glavni istraživač u istraživanju u Guidehouse Insights-u. dugo proučavali automatizovane bezbednosne sisteme.

Otkrio je različite načine na koje proizvođači automobila pokušavaju da zadrže vozače pažnjom kada više ne moraju da upravljaju. Abuelsamid sugeriše da su takvi sistemi za praćenje očiju „daleko superiorniji od senzora obrtnog momenta upravljača koje koriste praktični sistemi, uključujući Teslin AutoPilot, Fordov Copilot 360+, Nissan ProPilot, Volvo Drive Pilot“ i druge.

Ne samo da Tesla koristi manje efikasne od ove dve metode, već su se komercijalno prodavali i uređaji za oponašanje unosa ruku vozača na Teslinom upravljaču. U međuvremenu, video zapisi vozača koji izvode opasne vratolomije, poput vožnje na zadnjem sedištu Tesle na Autopilotu, dobijaju ogroman promet sa društvenih medija.

Da li se Tesla tretira nepravedno?
Tako je Tesla često predmet naslova koji se retko primenjuju na druge proizvođače. Reuters je u utorak naslovio vest “Pitanje života i smrti za regulatore: Da li je Teslin autopilot siguran?” U njegovom izveštaju se navodi da su regulatori bezbednosti pregledali 33 odvojena Teslina sudara od 2016. godine tokom kojih se sumnjalo da su Tesla ADAS sistemi bili u upotrebi. U tri od njih, američka Nacionalna uprava za bezbednost saobraćaja na autoputevima (NHTSA) isključila je upotrebu autopilota kao uzrok nesmrtonosne nesreće.

“Lično bih bio za to da se za sva vozila, bez obzira na nivo automatizacije, naloži infracrveno praćenje oka za vožnju,” rekao je Abuelsamid za Car and Driver. “To bi bilo mnogo efikasnije odvraćanje od ometanja vozača poput upotrebe telefona – kao i uspavane vožnje – od bilo kojih zakona koji zabranjuju upotrebu ručnih uređaja.”

Tesla tvrdi da je Autopilot sigurniji od ljudskih vozača ako se pravilno koristi, iako su njegovi podaci dovedeni u pitanje u različitim kritikama. Možda će biti potrebno kompletno forenzičko ispitivanje svih takvih rušenja od strane NHTSA da bi se rešilo pitanje koliko je sistem siguran ili nebezbedan. Do tada je studija MIT -a sada dodala podatke o tome šta vozači rade dok koriste Autopilot u tu diskusiju.

https://www.danasnje.co/

Povezani Clanci

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button