fbpx
Uncategorized

Pregled Mazde CKS-90 2023: Brza vožnja

Mazda ima novi vodeći model, i to je ogroman porodični prevoznik sa luksuznim enterijerom, visokom cenom i legitimnim performansama.

Mazda CKS-90 iz 2023. treba da stigne u australijske salone za nekoliko meseci, zamenjujući odlazeći veliki SUV CKS-9 i služeći kao veliki, luksuzni vrhunac lokalne SUV asortimana brenda.

Cene za CKS-90 počinju od nešto više od 74.000 dolara pre troškova na putu i ​​dostižu skoro 100.000 dolara pre troškova na putu, što ga čini drugom najskupljom Mazdom ikada prodatom u Australiji, iza sportskog automobila RKS-7 SP iz 1995. .

Pre potpunog lokalnog lansiranja, dala mi se prilika da vozim CKS-90 sa levim volanom u US specifikaciji, pre proizvodnje, na zatvorenoj probnoj stazi.

Sa temeljnim lepljivim kljunom i nekim prilično intenzivnim dinamičkim testiranjem, uspeo sam da dobijem osećaj šta možemo da očekujemo od ovog velikog SUV-a fokusiranog na performanse kada sleti.

Evo šta treba da znate.

Mazda CKS-90: Cena i specifikacija
U Australiji, Mazda CKS-90 će biti dostupna u izboru između tri modela: Touring, GT i Azami.

Cene počinju od 74.385 dolara pre troškova na putu za benzinsku kategoriju Touring, a rastu do 95.185 dolara pre troškova na putu za benzinsku kategoriju Azami. Za detaljniji pregled strukture cena opsega, idite ovde.

Od lansiranja, imaćete izbor između dva motora u svim klasama modela u CKS-90.

Prvi je 3,3-litarski, šestocilindrični turbo benzinski motor sa 254 kV i 500 Nm.

Drugi je 3,3-litarski šestocilindrični dizel motor sa turbo punjenjem koji daje 187 kV i 550 Nm.

Oba motora su kombinovana sa osmobrzinskim automatskim menjačem sa stalnim pogonom na sve točkove koji se pomera unazad.

Oba pogona koriste blagi hibridni sistem od 48 volti da bi dali motoru podsticaj pri malim brzinama i poboljšali efikasnost goriva.

Plug-in hibridni pogon je takođe dostupan u CKS-90, ali lokalni predstavnik Mazde je rekao da je ovaj pogon još uvek „u razmatranju“ za lansiranje u Australiju.

Dostupna su dva paketa opcija i oba se nude samo u vrhunskoj Azami klasi. Svaki od njih košta 5000 dolara, a drugi red sedišta zamenjen je kapetanskim sedištima.

Takumi paket dodaje obloge sedišta od bele napa kože, platnenu kontrolnu tablu, umetke od belog javorovog drveta na vratima i centralnoj konzoli, kapitenska sedišta u drugom redu sa grejanjem i ventilacijom i centralnu konzolu u drugom redu sa odlaganjem.

SP paket dodaje obloge sedišta od smeđe napa kože, kontrolnu tablu od antilopa, dvobojni volan, grejana i ventilisana kapitenska sedišta u drugom redu i centralnu konzolu u drugom redu sa odlaganjem.

Zahvaljujući donekle visokim cenama, Mazda CKS-90 se nalazi u dva konkurentska segmenta.

Skuplji je, više fokusiran na performanse i malo otmjeniji od bivših rivala odlazećeg CKS-9, kao što su Kia Sorento, Hiundai Palisade, Nissan Pathfinder ili Toiota Kluger.

Kao rezultat toga, CKS-90 se oseća više usklađenim sa velikim SUV ponudama polu-premium, polupristupačnih brendova, kao što su Volvo KSC90, Lekus RKS, Jeep Grand Cherokee L ili Volksvagen Touareg.

Pre-proizvodni testni automobil koji sam vozio za ovu recenziju bio je vrhunska Azami klasa sa turbo benzinskim motorom, završen u novoj premijum nijansi boje Artisan Red Metallic (995 USD) i opremljen opcionim SP paketom (5000 USD).

Mazda CKS-90: Unutrašnjost
Polagao sam velike nade u unutrašnjost CKS-90 – verovatno nepravedno – na osnovu njegove povišene cene.

Iako je nesumnjivo udoban i sofisticiran u svom izvođenju, unutrašnjost CKS-90 je bolje opisati kao odiše potcenjenom elegancijom, a ne potpunim luksuzom.

Prethodnim kupcima Mazde će verovatno biti poznato, a istaknuti detalji u mom testnom automobilu bili su uglavnom deo opcionog SP paketa od 5000 dolara.

Srećom, sve klase CKS-90 dobijaju kožna sedišta, ali Azami dobija napa kožu. U mom testnom automobilu, sedišta i volan su bili mekani kao puter, a SP paket je značio da su bili privlačne nijanse žute boje. Nudili su električno podešavanje, grejanje i ventilaciju.

Takođe deo ovog opcionog paketa su antilop kontrolna tabla i umeci na vratima koji izgledaju lepo, ali mogu postati žrtva prljavih otisaka prstiju ili opšteg habanja.

Dvobojni volan je lep dizajn i razlikuje dizajn od drugih Mazdinih SUV-ova koje sam vozio – ali opet, to je opcioni dodatak.

Panoramski krovni otvor je standardan kod modela GT i Azami i, iako ulepšava kabinu, svakako sam video ekspanzivnije primere kod premijum rivala. Takođe se otvara samo do pola.

Središnja konzola sadrži bežični punjač za pametne telefone, pregradu sa poklopcem sa dva držača za čaše, kutiju za skladištenje na centralnoj konzoli sa poklopcem koji se otvara i dva USB-C porta unutra, plus tu su i pretinac za rukavice i velike korpe na vratima.

Sistemom kontrole klime u tri zone, grejanjem i ventilacijom sedišta i grejanjem volana se upravlja dugim nizom dugmadi ispod ekrana info-zabave.

Svi modeli CKS-90 opremljeni su sa tri reda sedišta – bilo u standardnom rasporedu sa sedam sedišta ili u opcionoj konfiguraciji sa šest sedišta koja sadrži kapitenska sedišta u drugom redu.

Iako volim luksuzni osećaj kapitenskih sedišta, uključivanje centralne konzole izgleda kao propuštena prilika da se obezbedi lak pristup trećem redu, jer nema lakog prolaza.

Centralna konzola između kapitenskih sedišta uglavnom dodaje prostor za odlaganje – u njoj se nalazi velika korpa za odlaganje i dva držača za čaše – ali inače ne dodaje mnogo dodatnog luksuza (nadao sam se električnim kontrolama sedišta, sedištima za masažu, možda, ili mini TV ekranima).

Međutim, ulazak u srednji red je lak zahvaljujući otvoru zadnjih vrata, koja se otvaraju za skoro 90 stepeni (mogućnost se sada češće pojavljuje na porodičnim SUV-ovima, kao što je Nissan Ks-Trail).

Putnicima u srednjem redu je omogućeno dosta prostora sa klupom za nagib i klizanjem pomerenom koliko god može, ali će možda morati da žrtvuju deo ovog prostora za noge ukoliko klupa treba da klizi napred da bi se smestili putnici u trećem redu.

Kao standard, svi modeli takođe imaju ugrađene zavese za sunce na zadnjim prozorima. Putnici u drugom redu takođe dobijaju sopstveni red kontrola klime, sa grejanjem sedišta i ventilacijom kada su postavljena kapitenska sedišta, u suprotnom grejanje zadnjih sedišta je ugrađeno samo na GT i Azami razrede.

Porodični kupci će takođe biti srećni da čuju da Mazda CKS-90 nudi tri sedišta kompatibilna sa ISOFIKS bez obzira na konfiguraciju sedišta – dva vanbrodska sedišta, srednji red, a zatim jedno sedište u trećem redu. Ovo je poboljšanje u odnosu na Mazdu CKS-9, koja je nudila samo dva ISOFIKS kompatibilna sedišta.

Priključci za gornji kavez su takođe dostupni preko zadnje strane svih zadnjih sedišta.

Treći red nije posebno pakleni (a „pakleno“ je, nažalost, obično moje merilo za sedenje u trećem redu) – čak sam imao otprilike 1 cm prostora za glavu i visok sam 178 cm.

Prostor za kolena, noge i prste može se dodatno poboljšati ako su putnici u srednjem redu voljni da lagano klize napred.

Postoje dva držača za čaše za svakog putnika u trećem redu, veliki bočni prozori koji propuštaju mnogo svetlosti i dva USB-C porta.

Tu su i ventilacioni otvori u trećem redu – iako se nalaze u nivou kolena, tako da ćete morati da petljate sa otvorima da biste dobili maksimalan protok vazduha do gornje polovine.

Mazda CKS-90: Veličina prtljažnika
Prema Mazdi, CKS-90 nudi još više prostora za prtljažnik od odlazećeg CKS-9.

Brend navodi ogromnih 608L skladišta sa sva tri reda na mestu, ako uključite i podno skladište. To je značajno poboljšanje u odnosu na 230L dostupnog u CKS-9.

Ovo se proširuje na 1163L sa preklopljenim trećim redom (u odnosu na 810L u CKS-9), i 2025L sa sklopljenim drugim i trećim redom.

Svakako, sa sva tri reda u igri postoji otprilike ista količina prtljažnika kao kod malog do srednjeg SUV-a. Kada preklopite taj treći red, on postaje komično velik.

Postoji svetlo i utičnica od 12 volti, a električna vrata prtljažnika nude pristup bez upotrebe ruku na svim nivoima.

Ispod poda prtljažnika nalazi se plastični poklopac sa malim odeljcima za odlaganje, a ispod njega je privremeni rezervni točak.

Treći red se može neprimetno preklopiti iz prtljažnika koristeći jezičke za povlačenje na naslonima sedišta, koji automatski prevrću naslone za glavu u jednom manevru.

Mazda CKS-90: Infotainment
Osnovna verzija Touring CKS-90 dobija ekran osetljiv na dodir od 10,25 inča, dok GT i Azami klase dobijaju ekran osetljiv na dodir od 12,3 inča.

Infotainment sistem CKS-90 nudi bežični Apple CarPlai i Android Auto, izvornu satelitsku navigaciju i DAB digitalni radio.

U osnovnoj verziji Touring, muzika se reprodukuje kroz zvučni sistem sa osam zvučnika, dok GT i Azami klase dobijaju vrhunske Bose zvučne sisteme sa 12 zvučnika.

Na mom testnom automobilu, veći ekran je dao uglađen izgled, elegantno postavljen uspravno sa instrument table i uparen sa 12,3-inčnim potpuno digitalnim ekranom na instrument tabli (standardno za GT i Azami).

Sistem nudi čistu, poznatu Mazdinu grafiku i jednostavne opcije menija, ali sam lično imao jednu veliku zamerku u vezi sa funkcionalnošću.

Mazda nastavlja sa rotirajućim točkićima koji se spuštaju uz ručicu menjača za upravljanje izvornim menijima za informacije i zabavu, a ekran se može koristiti samo kao ekran osetljiv na dodir kada koristite CarPlai ili Android Auto.

Ako ste ljubitelj ekrana osetljivog na dodir poput mene, ovo prebacivanje između funkcionalnosti deluje pomalo kontraintuitivno i nepotrebno.

Novi Mazdin trik za zabavu dodat CKS-90 je nešto što se zove „Sistem personalizacije vozača“. Ovo omogućava vozačima da unesu svoju visinu u infotainment sistem, omogućavajući Mazdinoj tehnologiji za prepoznavanje lica da prilagodi podešavanja automobila vašem idealnom položaju za vožnju.

Takođe će povratiti vaša podešavanja nakon ulaska ako ih promeni gostujući vozač, kao i čuvanje vaših ličnih postavki zvuka i kontrole klime.

Mazda CKS-90: Bezbednost
Mazdu CKS-90 tek treba da testira australijski procenitelj bezbednosti ANCAP, tako da će konkretniji detalji o njenim bezbednosnim performansama morati da sačekaju dok ne dobije ocenu u zvezdicama.

Međutim, kao standard sve CKS-90 klase imaju prednje i zadnje parking senzore, nadzor mrtvog ugla, upozorenje o izlasku vozila, autonomno kočenje u slučaju nužde sa asistencijom na raskrsnici i detekcijom pešaka i biciklista, zadržavanje trake za hitne slučajeve i prilagodljiva LED prednja svetla.

Korisno je da svi razredi takođe dobijaju detaljan monitor od 360 stepeni, ali vrhunski Azami razred dodaje prozirnu funkcionalnost koja pokazuje čvršći pogled na prepreke u blizini točkova i nudi šire vidno polje.

Važno je da vazdušne zavese CKS-90 obezbeđuju pokrivenost za sva tri reda sedišta.

Mazda CKS-90: Vožnja
Mazda CKS-90 se oseća kao veliki, čvrst automobil – na sve najbolje načine.

Umesto da se oseća nezgrapnim na putu, CKS-90 se oseća bezbedno i značajno – pruža osećaj samopouzdanja za svakoga za volanom. Vožnja okolo tog automobila mogla bi biti problem da CKS-90 nije tako prokleto dobar u upravljanju sopstvenom težinom.

Naravno, ovo je veliki SUV u tri reda, ali opremljen je vrstom inženjeringa koji biste obično našli u sportskom automobilu – i to odmah osetite.

U testiranju slaloma, bio sam impresioniran prisebnošću CKS-90 pod pritiskom, koji je ostao izvanredno izbalansiran kroz uglove i nikada nezgrapan. Ovo se delimično može pripisati nečemu što se zove Kinematska kontrola držanja, tehnologiji koja takođe postoji na MKS-5 sportskom automobilu.

KPC primenjuje pritisak kočnice na unutrašnji zadnji točak tokom skretanja, što omogućava oštrije skretanje, bolju stabilnost i smanjuje osećaj kotrljanja karoserije koji ćete često osećati kada se krećete u krivinama u velikim SUV-ovima.

Pored toga, Mazdina odluka da se odluči za uzdužni raspored motora je jasno poboljšala raspodelu težine u automobilu i doprinela ovom neodoljivom osećaju ravnoteže i smirenosti.

Čak i uključivanje zadnjeg pogona na sve točkove – sistema koji se obično nalazi na skupim automobilima sa performansama i skupljim prestižnim SUV rivalima – dokazuje da Mazda odbija da napravi kompromis u pogledu performansi u ime praktičnosti. Umesto toga, to je hrabar pokušaj da se nateraju da koegzistiraju.

Upravljač ima zadovoljavajuću težinu i oseća se potpuno sportski, pruža iznenađujući nivo preciznosti i zahteva minimalan unos u nos oko oštrih krivina.

Tokom Mazdinog pregleda privatnog objekta, vozio sam brzinom do 140 km/h oko nekih prilično oštrih krivina koje bi me obično činile nervoznim, ali me je uverila tačnost i odziv upravljanja CKS-90.

Benzinski motor u mom testnom automobilu nosi titulu „najmoćnijeg agregata za masovnu proizvodnju koji je Mazda do danas razvila“, i svakako se oseća kao da ne poznaje granice.

Krećući se preko normalnih brzina na autoputu, nastavio je da ide, sa naizgled beskrajnom snagom i obrtnim momentom u rezervi.

Snage ima na pretek, ali se čini kao da se isporučuje uglađeno i umereno kroz osmostepeni menjač, umesto u kratkim, oštrim sportskim naletima.

Ovo se može promeniti tako što ćete ga prebaciti u sportski režim, koji prilično dramatično izoštrava odziv gasa i vidi da automobil duže drži brzine. Možda vas čak nakratko navede da pomislite da ste u prevelikom MKS-5.

Vidljivost nije tako jasna kao kod drugih velikih SUV vozila, ali priznajem da je moje normalno vidno polje možda bilo ugroženo konfiguracijom volana na levoj strani.

Ipak, staklenik se ne oseća posebno ekspanzivnim, a nasloni za glavu u trećem redu smanjuju zadnje vidno polje na uredan mali kvadrat između putnika pozadi.

Takođe se nisam osećao kao da je vozačevo sedište pozicionirano posebno visoko van puta, niti da je vožnja preterano mekana ili preterana.

Kompromis za ovo je što sam se osećao prizemljenijim i povezanim sa putem, a kabina CKS-90 nije izbačena iz ravnoteže zbog većih pogodaka.

Izduvna nota 3,3-litarskog šestocilindričnog turbo benzinskog motora je zadovoljavajuća, ako ne i posebno agresivna, a kabina je inače dobro izolovana od buke sa puta.

Povremeno sam čuo neke zvučne efekte kada je CKS-90 od 2220 kg težina praznog vozila prelazila preko tvrđih ivica pri brzini, i bio sam svesniji buke vetra pri brzinama autoputa.

Takođe sam imao retku priliku da ukratko uradim dinamičko testiranje sa aktivnim tempomatom automobila, sistemima za praćenje i zadržavanje trake, i bio sam impresioniran koliko su ovi sistemi izmereni, ali tačni u praksi.

Kada sam skrenuo iz svoje trake, automobil se lagano ali efikasno gurnuo nazad, dok je sistem za praćenje trake sposobno održavao položaj automobila u sredini trake bez potrebe za bilo kakvim upravljanjem od mene.

Aktivni sistem krstarenja sa kontrolom udaljenosti brzo je detektovao promene brzine iz automobila ispred sebe – čak i pri velikim brzinama – i bio je brz, ali nikada naglo, u usporavanju automobila.

Povezani Clanci

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button