fbpx
Automobili

Recenzija Meklarena Arture 2023: Prva međunarodna vožnja

Ne dolazite ovde radi recenzije hotela ili restorana, a kada putujemo svetom da bismo iskusili nove modele, uvek želimo da vam kažemo o automobilu, a ne da opišemo elegantno lansiranje u štampi koja ga predstavlja.

Ali ponekad se tokovi ukrste, što se desilo sa Meklarenom Arturom.

Kao i svaki dan koji uključuje jedan od lepših delova Španije i novi superautomobil, počeo je dobro. Artura izgleda sjajno na suncu Marbelje. Još uvek postoji nešto poput zmijske lobanje na prednjoj grafiki, ali je manje mrtav od 720S – i niko ne želi slatki superautomobil. Proporcije su tačne, a elegantan dizajn je zanimljiv iz svakog ugla bez previše detalja.

I kabina je odmah posebna. Ulazak je još uvek težak s obzirom na potrebu da se pregovara o niskom krovu i vratima koja se otvaraju, ali malo kupaca će verovatno dati prednost praktičnosti u odnosu na pozorište.

Jednom unutra, unutrašnjost je završena po višem standardu od prethodnih Meklarenova, sa novim pametnim centralnim ekranom na dodir orijentisanim na portret koji pokreće pametni novi operativni sistem zasnovan na Androidu pod nazivom MIS2.Pritiskom na dugme za pokretanje motora donosi se prvo blago iznenađenje – zvuk tišine. Budući da je plug-in hibrid, Artura podrazumevano koristi svoj EV režim svaki put kada je pod naponom, što je uslov u Evropi da bi se smatrao električnim vozilom.

Novina u udaljavanju sa pogonom isključivo na struju elektrona dolazi odmah zatim, 70kV „aksijalni fluks” motor koji se nalazi između novog 3,0-litarskog tvin-turbo V6 i jednako novog osmobrzinskog menjača sa dvostrukim kvačilom koji daje bešuman pogon.

Ali onda, 15 sekundi kasnije, odstupili smo od scenarija. Čim sam napustio hotelsko parkiralište, upadljivi novi korisnički interfejs se gasi i ekran postaje prazan. Brzo se okrećem i krećem pravo nazad da ponovo pokrenem sistem pre nego što pokušam ponovo.

To je nesrećna greška, dvostruko jer je prvi program lansiranja Arture otkazan prošlog oktobra nakon što je kompanija priznala da su, čekajte, problemi sa softverom. I tokom dana uskoro postaje jasno da moj automobil nije jedini automobil koji pati od gremlina, drugi novinari prijavljuju slične probleme sa korisničkim interfejsom i pametnim ključevima koji nisu prepoznati.

Definitivno se ne oseća kao automobil koji je imao osam meseci dodatnog razvoja.Meklaren obećava da će kupac Arturas biti u potpunosti sređen sa ažuriranim softverom mnogo pre njihovog puštanja u prodaju, nešto što će nam dokazati pre nego što automobili stignu u Australiju. Dakle, ostavimo to u zapisniku i idemo dalje.

Pravo u dobre vesti. Na stranu probleme, ostatak automobila je prilično odličan. Odloženo lansiranje moglo bi da znači da je Artura bio potučen tehnički sličnim Ferrari 296 GTB – još jednom plug-in hibridu sa pogonom na zadnji deo i V6 motorom sa električnim pogonom. Ali McLaren se definitivno ne oseća kao drugoplasirani u segmentu eko superautomobila.Dok je EV režim jasno dizajniran za gradove i tihe rane jutarnje bekstva, ograničen na ne više od 130 km/h i sa samo skromnim nivoima ubrzanja na raspolaganju, on zapravo impresivno odgovara automobilu: potpuno nova karbonska arhitektura druge generacije modela Artura ostaje tiho i bez zveckanja čak i bez ometanja motora sa unutrašnjim sagorevanjem.

Odabir hibridnog režima pogonskog agregata dovodi novi V6 u miks, a pri upotrebi niskog intenziteta ovo se uključuje i gasi prilično nenametljivo.

Prelazak na sportski režim, koji će verovatno biti svakodnevni podrazumevani za svakoga ko želi iskustvo superautomobila, i koji održava motor da radi većinu vremena, gaseći ga pri malim brzinama.Zahtevajte snažno ubrzanje sa ugašenim motorom i, kao i kod drugih plug-in hibrida, postoji kratka pauza dok različite strane pogonskog sklopa razrađuju svoju strategiju, a ponekad i primetan trzaj dok se spajaju. Ali kada dođe do pune snage, ubrzanje je brutalno: vreme od 0 do 200 km/h od 8,3 sekunde je potpuno moguće nakon jedne doze punog ubrzanja. Ovo je jedan od onih automobila kod kojih će se zaustavljanje gasa desiti samo na kratke trenutke na putu.

V6 zvuči prigušeno, zaista kada krstarete, Artura je nesumnjivo najprefinjeniji automobil koji je McLaren napravio – što uključuje navodno nežniji McLaren GT. Osim toga, čuju se neki šljunkoviti indukcioni zvuci ispod malih otvora za gas, ali nijedan od podignutog gasa ne puca i ne žubori uobičajeno u ovom delu tržišta.

Kombinacija benzinskih filtera za čestice i evropskih propisa o buci pri vožnji je delimično odgovorna za ovo, ali Meklarenovi inženjeri takođe priznaju da su želeli da se automobil oseća zrelijim. Novi motor razvija čvršću zvučnu ivicu kako se broj obrtaja povećava, ali onu koja demonstrira entuzijazam kroz količinu buke, a ne kroz potpuni kvalitet – postaje glasniji bez razvijanja ubedljivih harmonika. Ton čeka na V6 koji zaista posebno zvuči neitalijanski, moraće da sačeka još neko vreme.

Iznenađujuće, Artura nema regenerativno kočenje. Kompanija kaže da se ovo svodi na izazov besprekorne integracije usporavanja između trenja od ogromnih ugljen-keramičkih diskova i prikupljene energije (iako Ferrari 296 GTB to zaista uspeva.) Umesto toga, baterija se puni direktno iz motora, bilo da se radi o bateriji. kada radi sa delimičnim opterećenjem ili, pod teškom upotrebom ili u punom režimu Track, nastavljajući da radi motor kao generator tokom kočenja. Ova potraga za dinamičkom čistoćom stvorila je impresivno čvrst i dosledan osećaj papučice kočnice, iako je intenzitet kojim motor treba da radi očigledan u toplotnoj izmaglici koja se može videti kako se diže iz rashladnog ‘dimnjaka’ u poklopcu motora kroz zadnji deo – ogledalo.Upravljanje je slično analogno, McLaren se drži čiste hidrauličke pomoći kako bi izbegao korupciju. Prianjanje od Pirelli P-Zero Corsa guma je ogromno, Artura se oseća neverovatno privezanim i stabilnim kada se od nje zatraži da skrene pri brzini. Ali iako je kormilo dobro i teži se progresivno kako se dodaje blokada, ravnoteža upravljanja automobilom je više pristrasna nego raniji Meklareni, svakako sa nivoom sile u krivinama koja se može stvoriti na putu.

Postoji novi elektronski kontrolisan zadnji diferencijal – još jedan prvi za kompaniju – i ovo bez sumnje igra veliku ulogu u pružanju osigurane vučne sile. Ali to poriče Arturi neke od uzbudljivih osećaja u zadnjem delu koji su svi njegovi prethodnici uspeli.

Kvalitet vožnje je još jedna oblast u kojoj se Artura oseća skoro previše dobro. MP4-12C koji je započeo Meklarenovu modernu eru drumskih automobila imao je impresivno plišano ogibljenje, navodno na insistiranje Rona Denisa, i iako Artura nema prednji i zadnji povezani sistem za borbu protiv prevrtanja najskupljih modela brenda, oseća se kao gipka kada se baci preko neravne površine puta.

Kao i ranije, postoje tri izborna režima šasije „Rukovanje“. Udobnost omogućava blago, ali primetno naginjanje pod opterećenjem u krivinama, ali upija velike neravnine bez ikakvog osećaja neželjenih sekundarnih pokreta. Ali odabir čvršćih režima Sport ili Track ne čini Arturu oštrim.

Sistem prednjeg podizanja je ugrađen kao standard, kako bi se smanjio rizik od skupog škripanja preko ivičnjaka i neravnina, ali dugme koje upravlja ovim je nezgodno postavljeno pored niza prekidača identičnog izgleda.

Povezani Clanci

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button