fbpx
Automobili

Land Rover Bovler Defender izazov: Kratko o finoći, veliko o zabavi

Land Rover se obično ne povezuje sa bržim i uzbudljivijim oblicima moto sporta. Britanski proizvođač SUV-a ranije je bio poznat po pokroviteljstvu Camel Trophi-a, a kasnije i G4 Challenge-a, ali oba ova takmičenja su dala prioritet sporim, cerebralnim performansama iznad uzbuđenja koje nikada nije podiglo. Što se tiče terenskih vožnji, Land Rover-ov moto je uvek bio „što je moguće sporije, onoliko brzo koliko je potrebno“.

Novi Bovler Defender Challenge poništava te principe u spektakularnom stilu. To je reli verzija novog Defendera 90 koja je dizajnirana da napadne teren velikom brzinom i upije vrstu kazne koja bi u kratkom roku slomila obične SUV -ove. Do desetak identično pripremljenih automobila Challenge će se sledeće godine takmičiti u seriji od šest kola u Britaniji, sa nadom da će doneti nešto slično Sjedinjenim Državama.

Bovler je modifikovao Land Rovers za takmičenje u off-roadu od 1985. Njegovi najpoznatiji proizvodi verovatno su Vildcat i Nemesis, čudovišta sa V-8 pogonom na šasiji sa svemirskim ramom sa stilskim znakovima iz poslednje generacije Defender i Range Rover Sport. Kompanija je takođe napravila reli verziju starog Defendera, a originalni Defender Challenge koristio je automobile identičnih specifikacija i trčao je u Velikoj Britaniji od 2014. do 2016. Ovo je bilo popularno, ali nedovoljno da spreči Bovler da bankrotira 2019. godine; kompaniju je kasnije kupio Jaguar Land Rover i stavio je u Odeljenje za posebne operacije.

Novi Bovler Challenge automobil zasnovan je na Defender 90 P300 i koristi nemodifikovanu verziju 2,0-litarskog četvorocilindričnog motora sa 296 KS sa turbopunjačem i osmostepenog automatskog menjača-neobičan izbor menjača za reli automobile. To ga čini znatno moćnijim od Challenge verzije starog Defendera, koji je koristio 2,2-litarski turbo-dizel sa samo 170 konjskih snaga. Vožnja na improvizovanoj ralli pozornici napravljenoj u jednom od grubljih delova JLR -ove Fen End probne staze u Engleskoj pokazala je da je novi Bovler više nego brz da bi bio uzbudljiv.

Iako su pogonske osovine, diferencijali i komponente kočnice standardni delovi, napravljene su značajne promene. Najočigledniji od njih je dodavanje zaštitnog kaveza sa specifikacijama FIA-e koji je integrisan u strukturu automobila sa zavarenim spojevima na podnoj podlozi i kupolama ogibljenja. Opruge su i čvršće i za centimetar više od onih u standardnom Defenderu 90, a izazov dobija amortizere Fok Racing sa rezervoarom-slične onima koji omogućavaju Ford Raptoru da sleti protiv gravitacije.

Druge promene uključuju operaciju na redovnim Defender vratima: 2,8 inča koji preklapaju pragove uklonjeni su kako bi se smanjio rizik od oštećenja usled udara. (Zamenjuju ih perforirani štitnici pragova Snazzi.) Na prednjoj strani je mnogo jednostavniji branik od stakloplastike umesto složene lajsne standardnog automobila, a radijator Bovler se hladi kroz otvor prekriven mrežicom, a ne kroz plastičnu rešetku hladnjaka. Nisko postavljeni pomoćni izmenjivači toplote iz 90-ih takođe su uklonjeni zbog opasnosti od oštećenja. Ralli automobili se sudaraju, pa popravke moraju biti što jednostavnije i jeftinije.

Osim potrebe za usponom, ulazak je mnogo lakši nego kod većine konkurentskih automobila. Čak i veliki kavez za rolne ne ispunjava toliko kabinu 90 -ih. Položaj za vožnju je neznatno pomaknut, jer dodatna struktura zahteva da se sedišta kante nalaze dalje od mesta za sedenje u običnom Defenderu sa tri linije. Motorsportski upravljač obložen mikrofiberom zamenjuje jedinicu vazdušnih jastuka uobičajenog automobila. Ali kao dokaz koliko su duboko integrisani savremeni elektronski sistemi, dve kontrolne table osetljive na dodir sa originalnog točka su zadržane i premeštene na komandnu tablu. Oni su jedini način za pristup određenim funkcijama. Bovler je takođe stvorio novi menjač na menjaču za menjač, jedno veslo koje se gura napred za prebacivanje u niži stepen prenosa i nazad za pomeranje prema gore.

Bovler verzija je jednostavna za vožnju kao i običan Defender. Knobbi BFGoodrich All-Terrain KO2 gume daju impresivno off-line ubrzanje na prljavštini, i iako su skoro sva kontrola proklizavanja i stabilnosti serijskog vozila kodirana iz njegove ECU, sistem pogona na sve točkove pronalazi obilje vuče. Motor je efikasan, ali se ne oseća uzgojenim za motosport, jer preovlađivanje niskog obrtnog momenta znači da nema smisla pokretati ga do crvene linije. (Bovler smatra da će mnogi takmičari početnici jednostavno ostaviti menjač u sportskom režimu koji se može izabrati, a ne sami menjači stepena prenosa.) Subjektivno ubrzanje je pri 4000 o / min bilo isto kao i pri 5500 o / min.

Uprkos kombinaciji relativno kratkog međuosovinskog rastojanja i visokog težišta, Bovlerized Defender nije osećao nervozu kada je od njega zatraženo da promeni pravac, mada ga je potrebno ugurati u uže uglove kako se prednji kraj ne bi isprao. Standardne kočnice nisu se žalile na skromna termička opterećenja koja su moguća na labavoj površini, ali njihov nedostatak prednje i zadnje prilagodljivosti uskratio je mogućnost uobičajenim za ozbiljnije reli automobile da podese stav ulaska u ugao kroz postavku zadnje kočnice. . Landieu nedostaje i onaj drugi favorit okupljanja: hidraulična ručna kočnica. Kada jednom skrene u ugao, Bovler Defender potpuno isključuje snagu, ali otvorene razlike na svakom kraju znače da nema spektakularnog prekoračenja pri uključivanju.

To nije takav auto. Umesto toga, projektovan je da zauzme divljački teren. Učvršćenim oprugama nedostaje jastuk u skladu sa Ford Rangerom (ili visoko letećim Broncom), ali Bovler Defender koristi svoj značajan hod ogibljenja i amortizere koji se ne mogu preklopiti da apsorbuje i umanji ogromna vertikalna opterećenja, čak i kada to sledi brza sukcesija koja bi narušila manje amortizere. Rezultat je automobil koji se istinski oseća srećno u vazduhu kao i na zemlji, i automobil koji može da nosi ogromnu brzinu niz neravnine ili rute.

Iako je očigledno bliži običnom Defenderu nego najsavremenijem reli automobilu, Bovler Defender se i dalje oseća kao posebno iskustvo. Takođe nije smešno skupo za ono što jeste, 115.000 dolara po trenutnim kursevima, što je blizu cene Defender D90 V8 i uključuje ulazak u šest rundi šampionata Bovler Challenge -a sledeće godine. Sam kamion je ulično legalan i trebao bi biti sposoban za još mnogo godina konkurencije izvan toga. Bovler kaže da je u toku rasprava o pokretanju slične američke serije. Nadamo se da će tako biti i dalje.

https://www.danasnje.co/

Povezani Clanci

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button