fbpx
Uncategorized

Recenzija Mercedes-Benz GLC300 2023

2023 Mercedes-Benz GLC300
Mercedes-Benz GLC je izuzetno važan automobil za nemačkog proizvođača. U Australiji, u jednoj generaciji, postao je jedan od najprodavanijih proizvođača automobila od potpuno nove tablice, često nadmašujući C-klasu.

To ostavlja visoku reputaciju za dolazeću verziju Ks254, ali novi model donosi ogromna poboljšanja u bezbroj oblasti. Konkretno, Mercedes-Benz GLC iz 2023. je opremljen novim MBUKS infotainment sistemom, novim 48-voltnim blagim hibridnim sistemom kao standardom i ažuriranim stilom iznutra i spolja.

Ali u početku, novi model je dostupan samo u jednoj varijanti u Australiji – GLC300 – što sada čini automobil šestocifrenim. U konkurentnom australijskom srednjem SUV segmentu sa mnogo prestižnih alternativa, da li je ovaj Benz i dalje Mercedes-Benz svoje klase?

Koliko košta Mercedes-Benz GLC u Australiji?
Mercedes-Benz GLC300 je jedina varijanta u liniji – to jest, dok sledeće godine ne vidimo verzije AMG GLC43 i AMG GLC63 – i dolazi skuplji nego ikad. Njegov prethodnik je koštao oko 100.000 dolara u vožnji, ali ovaj novi model (interno poznat kao Ks254) počinje od 103.370 dolara pre troškova vožnje.

Dodatak Plus paketu, koji košta 6900 dolara i donosi finese kao što su Burmester 3D zvučni sistem, satelitska navigacija sa proširenom realnošću, LED farovi sa digitalnom svetlošću i izolovano staklo, a cena ovog automobila je nešto više od $121,000.

Imajte na umu da zbog Mercedesovog specijalnog novog modela prodaje agencija ovih dana nema cenjkanja sa dilerima Mercedes-Benza, tako da se ne može zaobići tu visoku cenu.

Automobil dobija sistem pogona na sve točkove koji se napaja 2,0-litarskim četvorocilindričnim motorom sa turbopunjačem i integrisanom blagom hibridnom tehnologijom od 48 volti. Takođe koristi devetostepeni automatski menjač.

Mercedes-Benz GLC je pretplaćen na najnoviji dizajnerski jezik brenda koji je započeo na S-Klasi, prešao na C-Klasu limuzinu, a sada se može videti na GLC-u. To uključuje stilske tačke kao što je nova široka rešetka sa ogromnim Mercedes-Benz amblemom (koji služi i kao radarski senzor), nova tanja prednja svetla, 20-inčne aluminijumske felne, krovne šine i set bočnih stepenica. Svi australijski automobili dobijaju AMG Line stilski paket kao standard.

Koliko prostora ima Mercedes-Benz GLC unutra?
Teško je ne biti zadivljen kabinom GLC300 pri prvom ulasku – sve izgleda i deluje veoma luksuzno. Prostorom dominira infotainment sistem od 11,9 inča na ekranu osetljivom na dodir na instrument tabli, dok vozač dobija digitalnu instrument tablu od 12,3 inča za upravljanje stvarima poput brzine, brojanja obrtaja, podataka o gorivu i slično. Ali uskoro više o tim sistemima.

Korišćenje materijala je urađeno po veoma visokom standardu, a ambijent u kabini je vrhunski. Krovni otvor propušta mnogo svetlosti, dok ambijentalno osvetljenje igra veoma zabavnu ulogu kada se dnevno svetlo izgubi.

Sve je ergonomski na dohvat ruke – uključujući prekidače sedišta sa električnim pogonom na kartici na vratima, ručicu menjača na volanu i komande na tačpedu za ekrane po položaju vaših ruku na volanu.

A na prednjim sedištima ima dosta prostora za skladištenje, uključujući poklopac centralne konzole na uvlačenje, kantu za smeće sa dvostrukim vratima na centralnoj konzoli, bežični punjač i velike džepove za kartice na vratima. Dobija set držača za čaše u preklopivom središnjem naslonu za ruke, ali to nije intuitivno rešenje i više bih voleo da otvorite utore pored ventilacionih otvora.

Sedišta mogu biti od sintetičke kože – što postaje norma u današnje vreme i doba održivosti – ali su izuzetno udobna i osećaju se izgrađeno da izdrže rastojanje. Čak i mirišu prilično pristojno.

Vrhunski doživljaj se proteže i do drugog reda sedišta. Ima puno prostora za tvoju glavu – ja sam visok 194 cm i nikada nisam imao problema – dok je prostor za noge priličan kada sedim iza mog sopstvenog sedenja. Sviđa mi se i način na koji svetli prostor za noge.

Što se tiče pogodnosti, GLC poseduje ventilacione otvore, držače za čaše, džepove za karte i ambijentalno osvetljenje.

Dalje pozadi, GLC ima električni senzor za otpuštanje prtljažnika koji se otvara ka šupljini od 620 litara. Sedišta se preklapaju u formatu 40/20/40 zahvaljujući zgodnim daljinskim otpuštanjem zadnjih sedišta u prtljažniku, dok postoji poklopac za teret koji sakriva vaše stvari. Ispod poda se nalazi rezervni točak koji štedi prostor.

Da li Mercedes-Benz GLC ima Apple CarPlai i Android Auto?
Infotainmentom upravlja ekran osetljiv na dodir od 11,9 inča koji se nalazi u portretnoj orijentaciji. Čini se kao da je blago nagnuto prema vozaču, što poboljšava vidljivost na prvi pogled kada se vozite.

Softver MBUKS sadrži neverovatnu tehnologiju i osvežavajuće je jednostavan za korišćenje, dok su neki drugi sistemi preplavljeni funkcijama. Bežična Apple CarPlai i Android Auto veza su uključeni ako želite da pređete na te sisteme.

Ekrani mapa se lepo prikazuju na velikom, širokom ekranu, dok se većina podešavanja lako poziva pomoću prečica ili nekoliko kratkih pritisaka.

Veliki sam obožavalac navigacije proširene stvarnosti koja vam uživo pokazuje pogled na put ispred vas kamere, a zatim preklapa strelice smera da pokaže u kom pravcu idete. To je besprekoran sistem koji zaista pomaže da se objasni tačno kojim putem treba da idete.

Automobil ima Burmester zvučni sistem sa 15 zvučnika koji zvuči odlično mojim ušima, a takođe ima i dobru količinu prilagodljivosti da podesite podešavanja onako kako želite.

Ispred vozača je digitalna instrument tabla koju možete da konfigurišete na razne načine – moj omiljeni je prikaz mape preko celog ekrana.

Koju bezbednosnu tehnologiju ima Mercedes-Benz GLC?
Da bi dobio ocenu bezbednosti sa pet zvezdica od ANCAP-a, Mercedes-Benz nije štedio sa aktivnim bezbednosnim uključenjima.

Dobija autonomno kočenje u slučaju nužde (sa detekcijom pešaka i biciklista i asistencijom na raskrsnici), pomoć pri zadržavanju trake, centriranje trake za adaptivni sistem tempomata, upozorenje o napuštanju trake, praćenje mrtvog ugla i kameru od 360 stepeni.

Zgodno, prilagodljivi sistem tempomata može čak i da promeni traku umesto vas kada je omogućen na autoputu – i radi odličan posao.

Mercedes-Benz ugrađuje GLC300 SUV sa dvostrukim prednjim, bočnim vazdušnim jastucima za zaštitu grudi i bočnim vazdušnim jastucima za zaštitu glave. Takođe dolazi sa centralnim vazdušnim jastukom koji štiti glave putnika na prednjim sedištima od sudara u nesreći, kao i vazdušnim jastukom za kolena vozača.

Koliko košta održavanje Mercedes-Benz GLC-a?
Mercedes-Benz je bio jedan od prvih prestižnih brendova automobila koji je prešao na petogodišnju/neograničenu garanciju na kilometražu, koja je sada postala nezvanični industrijski standard.

Servisiranje bi trebalo da bude završeno ili na 25.000 km ili u intervalima od 12 meseci, što je takođe velikodušno.

Paketi usluga se nude unapred na mestu kupovine za trogodišnje, četvorogodišnje ili petogodišnje planove. Koštaju 3100, 4200 i 6500 dolara respektivno. Ovo je veoma skupo.

Osiguranje GLC300 na polisi sveobuhvatnog osiguranja košta 2551 USD svake godine. Ovo je uporedni citat za 35-godišnjeg muškog vozača koji živi u Četsvudu, Novi Južni Južni Jugoslaviju. Procene osiguranja mogu da variraju u zavisnosti od vaše lokacije, istorije vožnje i ličnih okolnosti.

Kako vozi Mercedes-Benz GLC?
Udobnost unutrašnjosti i kvalitet kabine samo su pola bitke za kupce prestižnih SUV vozila. Oni takođe traže odgovarajuću premium vožnju, a Mercedes-Benz GLC pruža fantastično iskustvo vožnje svuda.

Pokreće ga 2,0-litarski turbo motor sa četiri cilindra koji daje 190 kV i 400 Nm. To je snažan skup izlaza koji dolaze iz 2,0-litarskog pogonskog sklopa, i to se svakako oseća kao takav u praksi.

Pritisnite nogu u ručicu gasa i automobil će na odgovarajući način promeniti brzinu i dati pravu količinu obrtnog momenta za bilo koju situaciju. Takođe, automobil koristi devetostepeni automatski menjač sa pretvaračem obrtnog momenta koji lako uspeva da isporuči pravu brzinu u pravo vreme.

GLC300 je podržan 4Matic sistemom pogona na sva četiri točka, i iako je vreme koje smo proveli sa automobilom bilo sunčano i suvo, nismo imali nikakvih problema sa vučom. Mercedes-Benz kaže da će ovaj automobil ubrzati od nule do 100 km/h za 6,2 sekunde – prilično impresivno za ono što čak nije ni SUV sa performansama.

Pored 2,0-litarskog turbo pogona, GLC300 ima 48-voltni blagi hibridni sistem koji može dodati do 17 kV i 200 Nm za kratke rafale, verovatno u situaciji kada idete na preticanje na putu. To će vam dati ono malo dodatne snage kada je to potrebno, dok sa druge strane, sistem može da isključi benzinski motor i da radi na tu električnu energiju kada se krećete bez značajnog unosa gasa, čime se štedi gorivo.

Jedna stvar koju sam zavoleo u ovom automobilu je njegov navigacioni sistem proširene stvarnosti. Automobil će prikazati snimak puta ispred kamere, a zatim će prekriti grafiku informacija o pravcu, koju možete pratiti i krenuti u željenom pravcu. Zaista pomaže kada ste na nepoznatoj teritoriji, a meni se dopada kada se vozim po gradu i idem negde novo.

Što se tiče upravljanja, GLC300 ima lagan osećaj upravljanja koji ga čini zaista lakim za manevrisanje u gradu. Što se tiče režima vožnje, GLC dobija individualni režim vožnje gde možete da promenite sopstvena podešavanja, ili takođe ima off-road režim u kome će se automobil pripremiti za laku terensku upotrebu. Ostali režimi kroz koje možete da se krećete uključuju Comfort i Sport.

Jedna oblast u kojoj GLC300 zaista uspeva jeste koliko je prigušena buka sa puta u kabini. Ne čujete ništa što dolazi od točkova, ništa ne dolazi od vetra. Zaista je tiho i prefinjeno u kabini kada ste u pokretu.

Izvanredan aspekt iskustva u vožnji, možda čak i njegova najveća prednost, je način na koji se GLC vozi. Vešanje je predivno glatko i saglasno na svim vrstama neravnina, štiteći putnike unutra od neprijatnosti bez obzira da li idete preko brzih neravnina, spojeva na putu ili rupa od bitumena.

Da li da kupim Mercedes-Benz GLC?
Možda je po višoj ceni nego što smo očekivali od Mercedes-Benz GLC-a, ali nema sumnje da nova generacija GLC-a nudi znatno poboljšano iskustvo u odnosu na svog prethodnika.

Čak i pre nego što uđete u automobil, jasno je da ne želite ništa u pogledu uključenih stvari, ali utisak se popravlja tek kada uđete u kabinu. Briljantni materijali u ponudi, količina prostora za putnike i njihovu opremu i čvrst kvalitet izrade – vrhunski gaćica je pogodna pravo u glavu.

Nasuprot mnoštvu starijih rivala kao što su BMV Ks3, Audi K5 i Volvo KSC60, Mercedes-Benz GLC udahnjuje novi život segmentu i zaista se oseća kao automobil nove generacije.

Povezani Clanci

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Proveri
Close
Back to top button