fbpx
Uncategorized

Pregled performansi Volvo EKS30 sa dvostrukim motorom 2024

Performanse dvostrukog motora Volvo EKS30 2024
Volvo izbegava svoju reputaciju da pravi dosadne, bezbedne porodične automobile umesto potpuno električne budućnosti, a automobili poput novog Volvo EKS30 električnog SUV-a će igrati ogromnu ulogu u njegovoj transformaciji.

Brend se obavezao da će biti samo električni u Australiji do 2026. godine, a najnoviji EKS30 je ono što predviđa kao jedan od svojih najprodavanijih u budućnosti.

To je potpuno nova natpisna pločica podržana potpuno novom arhitekturom električnog automobila koju deli matična kompanija Geeli. Uz to dolaze i neki uzbudljivi novi aspekti, ali i neke greške na novoj platformi.

Reći ću vam sve o tome, ali možete da pogledate i priloženi video da biste otkrili više o vodećoj varijanti na koju se ova recenzija fokusira, Volvo EKS30 Tvin Motor Performance 2024.

Koliko košta Volvo EKS30?
Ovo je najmanji Volvo na prodaji, a takođe je i jedan od najpristupačnijih Volvo automobila. To je najpristupačniji električni Volvo.

Mali Volvo EKS30 SUV se nalazi ispod već postojećih električnih Volva kao što su EKS40 i EC40 (ranije poznati kao KSC40 i C40) u pogledu cene i fizičke veličine. Cene počinju od 59.990 dolara pre nego što koštaju na putu za početnu verziju sa jednim motorom, i postoji izbor od tri jake linije, ali ona na koju se fokusiram je vodeća varijanta sa dva motora koja košta 71.290 dolara pre troškova na putu.

U okviru cene i konkurentnog skupa Volvo EKS30, tu su i Cupra Born ili Tesla Model 3 kao alternativne opcije – obe počinju ispod granice od 60.000 dolara. Ako ste zainteresovani za kupovinu Volvo EKS30, prethodno smo završili recenzije Cupra Born i Tesla Model 3 i oba su vredna kupovine u odnosu na novi Volvo EKS30.

Ali da se vratimo na dotični automobil, još jedna pohvala za koju EKS30 može da tvrdi da je najbrži Volvo ikada – primer sa dva motora i pogonom na sve točkove koji sam imao može da ubrza od nule do 100 km/h za oskudnih 3,6 sekundi.

To je veliki napor za mali automobil, ali za svakodnevnog vozača važnija je činjenica da EKS30 Tvin Performance Ultra ima domet vožnje od 460 km sa baterije od 69 kVh.

Postoji veći domet koji nude jeftinije varijante sa jednim motorom, ali ova verzija vrhunskog opsega je u potpunosti opremljena funkcijama i opremom.

Samo da navedemo nekoliko uključenih artikala, koji se takođe nude na specifikaciji EKS30 Single Motor Ultra srednje klase, EKS30 Performance Ultra dobija 12,3-inčni info-zabavni displej, električna vrata prtljažnika, panoramski stakleni krov, automatsko parkiranje, mogućnost podešavanja snage prednja sedišta sa grejanjem, zagrejan volan, zatamnjena zadnja stakla i sistem kamera od 360 stepeni.

Razlika za EKS30 Tvin Motor Performance je njegova mogućnost pogona na sva četiri točka i izlazna snaga sa dva motora od 315 kV i 543 Nm. Standardno dobija i točkove od 20 inča.

Govoreći o stajlingu, ovaj mali automobil ne može se zameniti ni sa čim drugim osim Volvoom zahvaljujući prepoznatljivim svetlosnim potpisima „Torovog čekića“ i dijagonalnom amblemu značke preko prednje strane (gde bi bila rešetka da nije električni automobil).

Sa strane, dizajn je naglašen skupom naglašenih lukova točkova, plus standardno uklopljena dvobojna obrada krova daje stilsku izjavu.

Doduše, lična preferencija, ali ceo dizajn mi se dopada. Mislim da je zadnji kraj moj omiljeni deo – super je čist i jednostavan. Umesto značaka na poklopcu prtljažnika, EKS30 značke se nalaze na C stubu za veoma uglađen i veoma minimalistički skandinavski izgled.

Ne postoje očigledni načini da se napravi razlika između osnovnog ili vodećeg modela Volvo EKS30, osim seta točkova od 20 inča koji su standardno ugrađeni u našu Tvin Performance Ultra varijantu.

Sve verzije Volvo EKS30 pune se istom brzinom – do 153 kV na DC brzom punjaču. Ovo teoretski omogućava punjenje od 10 do 80 odsto za manje od 30 minuta prema Volvu. Dosadno, automobil vam ne govori o brzini punjenja na displeju u automobilu. Umesto toga, morate pratiti na svom pametnom telefonu.

Koliko je veliki Volvo EKS30?
Verovatno najzanimljiviji deo iskustva Volvo EKS30 je ono što je unutra – jednostavna, minimalistička prezentacija enterijera.

Teško je ne biti impresioniran materijalima koji se koriste u unutrašnjosti jer Volvo naglašava održive materijale. Oni nisu samo ekološki prihvatljivi, već izgledaju i osećaju se dobro kao i svaki kožni proizvod.

Volim metalne kvake na vratima kao poseban komad, a materijali sedišta su odlični na dodir. U stvari, sama sedišta su klasična Volvo – udobna, podržavaju i vizuelno hladna.

U celoj kabini, ispod komandne table i na panelima vrata, nalaze se tvrda, ogrebotina plastika. Ali nekako nisam uznemiren njihovom upotrebom u ovom premium SUV-u. Volvo je ostavio reciklirane materijale sa nesavršenostima i čudnim teksturama, što osigurava da putnici razumeju širu sliku o tome odakle dolaze.

Što se tiče prostora za skladištenje, EKS30 dolazi sa gomilom zgodnih rupa za skrivanje u kojima možete smestiti sve stvari. Tu je iskačuća držač za čaše, ležište dole sa lažnim podom za skrivanje dragocenosti – veoma pametno – i dva USB-C porta za punjenje uređaja.

Bežični punjač za pametne telefone nalazi se ispod kontrolne table, kao i mali pretinac za rukavice sa jedva dovoljno mesta za uputstvo za upotrebu.

Kontrole na EKS30 – bilo da se radi o podešavanju ogledala, otpuštanju pretinca za rukavice ili podešavanju sedišta – nisu tako jednostavne kao pojedinačna dugmad. Većina ovih kontrola se menja unutar infotainment menija i voleo bih da se stvari lakše menjaju, a ne teže.

Nervirajuće je što se bočni retrovizori ne naginju automatski naniže nakon uključivanja hod unazad. To znači da vozač mora tapkati oko infotainment sistema kako bi sprečio točkove ivičnjaka.

Takođe, dugmad osetljiva na dodir za prozore ili na volanu zahtevaju odlučan i precizan pritisak da bi ispravno radili. Otkrio sam da postoji mnogo slučajeva u kojima moja štampa nije radila, što je postalo frustrirajuće čak i nakon samo jedne nedelje sa automobilom.

Još jedna zamerka za prvi red modela EKS30 – zaista bih voleo da automobil ima head-up displej koji prikazuje korisne informacije o vožnji. Umesto toga, morao sam stalno da skrećem pogled sa puta da bih obezbedio svoju brzinu. Njegovo odsustvo se oseća kao veliki promašaj u ovom automobilu.

Činjenica da je ovo mali SUV se vraća kući čim pokušate da uđete u drugi red. Doduše, visok sam 194 cm, ali čak i ljudi prosečne visine će se boriti da stave noge iza sedišta ispred, a prostor za stopala je takođe skučen. Na kraju moram da sedim sa strane sa kolenima ispruženim na jednu stranu.

Uz to, ne postoji tunel za centralni prenos, što znači veću širinu za noge.

Postoje kontrole prozora na zadnjoj strani centralne konzole, dva USB-C utičnica i prostor za odlaganje ispod, ali u prostoru nedostaju posebni držači za šoljice za kafu i preklopivi središnji naslon za ruke. Međutim, u panelima vrata postoje držači za flaše.

Zanimljivo je da u drugom redu nema zvučnika. Ceo automobil opslužuje sistem Harman Kardon koji je nalik na zvučnu traku, postavljen ispod vetrobranskog stakla. Možda mislite da je nedostatak surround zvuka loša stvar, ali udarac zvučnika je jak i lako možete čuti jasan zvuk u drugom redu.

Slično onom cool Harman Kardon zvučnom sistemu, sve varijante takođe dobijaju prtljažnik na električni pogon koji otkriva tesan prostor od 318L. Postoji dodatni prostor za odlaganje ispod lažnog poda i cela šupljina se može proširiti za puni kapacitet od 904L. Međutim, nema rezervnog točka – samo komplet za popravku guma.

Skočite napred i tu je dodatna kutija od 7L za kablove za punjenje za skladištenje. Dakle, iako bi mogao propustiti potpunu količinu litre, barem je misao brenda o proširenju kapaciteta na drugom mestu.

Da li Volvo EKS30 ima Apple CarPlai i Android Auto?
Ne možete propustiti 12,3-inčni info-zabavni displej Volvo EKS30 koji je postavljen u centar kontrolne table.

Uz rizik da navedem očigledno, čini se da je Volvo uzeo inspiraciju od Tesle u ovom pogledu, jer se skoro sve kontroliše preko dinamičkog ekrana.

Gornja traka ekrana je rezervisana za kritične informacije o vožnji kao što su brzina i brzina, dok je ostatak kontrolisan softverom zasnovanim na Androidu. Unutar tog gornjeg pojasa nalazi se zgodna mala sigurnosna grafika koja prikazuje automobil na licu mesta i sav drugi saobraćaj oko njega.

Sam infotainment je jednostavan za korišćenje, sa ikonama na dnu i brzom procesorskom snagom za brzo kretanje kroz menije.

Ipak, nije sve bilo glatko.

U Evropi smo videli da vlasnici EKS30 imaju problema sa softverom – i nažalost, ja sam ih imao na svom testeru. One koje sam video odnosile su se na vraćanje sistema na fabrička podešavanja nakon svakog ponovnog pokretanja, na pogrešno vreme koje se prikazuje na ekranu i na kameru od 360 stepeni koja se pojavljuje u velikim poštanskim sandučićima (ovo se gotovo odmah popravilo).

Razgovarao sam sa Volvo Australia, koji je rekao da stiže ažuriranje softvera putem bežične mreže i da bi trebalo da pomogne u rešavanju ovih problema, iako ažuriranje nije bilo dostupno na vreme da bih ga testirao.

Ipak, integracija Google-a i telefona uopšte je odlična. Sviđaju mi se izvorni prikazi mapa, ali dosta funkcionalnosti automobila se kontroliše preko Volvo aplikacije za pametne telefone – otključavanje, informacije o punjenju, informacije o dometu. Povezivanje sa pametnim telefonom igra veliku ulogu u automobilu koji nema dugmad za otključavanje na ključu, iako bih voleo da dolazi sa tim luksuzom.

Posebno zato što su vozačeva vrata jedini način na koji možete fizički zaključati automobil spolja.

Povezani Clanci

Back to top button