Ferari spreman da se bori protiv Poršea u Bathurstu sa novim V6 trkačem
Ferari je predstavio trkaču 296 GT3 zasnovanu na drumskim automobilima, koja će se boriti protiv najnovijeg Porschea 911 GT3 R – i mnoštva drugih kandidata – u globalnim GT3 trkama od 2023.
Novi 296 GT3 će verovatno biti glavni na početku 12-časovne trke u Bathurstu sledeće godine, otvaranja Intercontinental GT Challenge serije, prve nedelje februara.
Njegovo prvo javno pojavljivanje usledilo je odmah nakon što je Porše predstavio svoj najnoviji automobil baziran na 911 za GT3 trke, 911 GT3 R, dok su se kompanije za sportske automobile spremale za novu rundu motosporta posle COVID-a širom sveta.296 GT3 je zasnovan na drumskom automobilu 296 GTB, a najveća promena — osim njegovih ogromnih krila i trkačke karoserije — je odsustvo elektromotora i hibridnog sistema koji doprinosi dodatnih 123 kV i 315 Nm.
To ostavlja trkaču sa tvin-turbo V6 motorom sa srednjim motorom koji stvara 440kV i 710Nm, koji se napaja kroz šestostepeni sekvencijalni manuelni menjač — sa osmostepenog automatskog sa dvostrukim kvačilom u drumskom automobilu — na zadnje točkove.
Ferari nije otkrio nikakve brojke o performansama, ali, sa svojom težinom smanjenom na samo 1250 kg, biće znatno brži na stazi od drumskog automobila, koji se prodaje od 551.800 dolara plus troškovi na putu u Australiji.Uprkos tome, 296 GT3 bi mogao da pretrpi još jedan udarac jer pravila za globalne GT trke uključuju prilagođavanje „ravnoteže performansi“ namenjeno izjednačavanju konkurencije između širokog spektra automobila uključujući Mercedes-AMG GT, Bentlei Continental GT i Lamborghini Huracan.
Razvoj 296 GT3 je podstaknut ograničenjem troškova u trkama Formule 1, što je primoralo Ferrari da promeni deo troškova i preraspodeli deo svog inženjerskog osoblja kako bi sprečio njihovo prelazak u druge kompanije – čak i ako kompanija ne pravi ništa prijemi.
„Ovo je novi pristup u pogledu dizajna, upravljanja automobilom u svim fazama trkačkog vikenda, elektronike, pa čak i arhitekture motora, šestocilindričnog turbopunjača od 120 stepeni“, rekao je Ferari.
Najočigledniji rezultat veze sa Formulom 1 je volan automobila, koji je pun dugmadi i dugmića kao i oni u bolidima za Grand Prik na kojima su učestvovali Šarl Leklerk i Karlos Sainz.Tehnička podešavanja trkačkog modela 296 počinju sa srednje postavljenim V6 motorom koji se nalazi niže u šasiji i pomeren je dalje napred, ka kabini, kako bi se poboljšala krutost automobila i ukupna ravnoteža.
Menjač je takođe postavljen poprečno (s leva na desno) preko automobila — nije u liniji sa motorom (napred prema nazad) — da bi se centralizovala veća težina unutar dužeg međuosovinskog rastojanja trkačkog automobila.
Postavljen je sistem menjanja lopatica, pri čemu se kvačilo kontroliše sa volana – a ne pedalom. Ferari kaže da su mnoge komponente smanjene – korišćenjem egzotičnih materijala uključujući titanijum – da bi se smanjila težina.